Kenda43 Kenda43
  • 05-02-2020
  • Mathematics
contestada

50 apple's cost $25. How much would 75 apples cost?

Respuesta :

kenlingdad kenlingdad
  • 05-02-2020

Answer:

$37.5

Step-by-step explanation:

(25/50) x 75 = 37.5

$25/50  .... each apple cost $0.5

0.5 x 75 = 37.5

Answer Link

Otras preguntas

When interpreting a primary source, it is important to recognize that experiences and upbringing influence an author's_______________. a.
there are 26 third graders and 32 fourth graders going on a field trip. each van carry 10 students. how many students are needed?how many students will be in ea
I will give brainliest!!!! 6 pounds of tomatoes cost $8.88. At this same rate, how much do 4 pounds of tomatoes cost? $4.44 $6.66 $5.92 $5.48
nikola buys a bouquet of 8 sunflowers for $18who much did it cost to buy 1 sunflower$________
Adding copper or magnesium to aluminum creates an alloy that is _____.
2. Studying how people get along with one another A. won't help a worker become more productive. B. has little use outside the workplace. C.
Singular possessive form of chair
Greg is making some soup for lunch. He wants to leave the hot pot of soup on the stove and let everyone serve themselves. What type of spoon should Greg avoid p
Do directors have dramatic license to interpret a story in any way they choose?
Whats the slope for -8y = -7x + 20