jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

An artist creates a dark closet where the viewer can see graffiti on all four of the walls plus the celling and floor. What type of art would this be? Installat
Use the map to answer the question Which area of the map most closely represents the approximate area of the Arkansas Post? A northwest B. southwest C. southeas
This is for any1 out there who need sm1 to talk to, needs any1. r u ok? whts the matter? did u eat anyth tdy? did u drink water? did u sleep enough? how is life
what is the "rule of law"?
The decay of atoms is a source of internal energy for the Earth because _______ is produced in the decay process.
How can we show a num ( k ) increased by 8 ?​
m∠1=119∘ and m∠2=61∘. What is m∠3?
HELPPPP ME PLZZZ Micah wants to know the most common style of surfboard used at Breakers Point. He surveys surfers at Breakers Point between 8:00 A.M. and 12 P.
Who is calling a friend? Maritza Raúl Danitza Patricio
x=2y - 15 y= -2x x=2(-2x) - 15 what’s x?