awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

if you pour 50 ml of orange juice from a pitcher into a glass a. the shape and the volume of the orange juice change. b. the shape will not change, but the volu
Where can I find chapter reading guides for AP World? Textbook: Traditions and Encounters
A group of college students are volunteering for Help the Homeless during their spring break. They are putting the finishing touches on a house they built. Work
solve this equation : -3[(5-6)2+6}2
Conscription policies in the First and Second World Wars differed significantly in that in the Second World War. A) African Americans were drafted into integrat
find the equation of the line in slope-intercept form that passes through point (5,11) and slope -1/2
Can you do number 11
Write a sentence for each of the four present tenses using the subject I and the verb draw
HOW MANY GRAMS OF NAOH ARE NEEDED TO MAKE 500ML OF 2.5M NAOH
write a number in standard form that has the same value as 500+30+4