dianav2 dianav2
  • 05-04-2018
  • Mathematics
contestada

shelia bought 10 1/2 oz almonds for $3.36 how much did the almonds cost per ounce

Respuesta :

iTSjUstRyaNt
iTSjUstRyaNt iTSjUstRyaNt
  • 05-04-2018
Let’s set 10 1/2 to a decimal since the cost is in decimal too
10.5 divided by 3.36
$3.13/oz.
Hope this helps!
Answer Link
fatima456 fatima456
  • 05-04-2018
It would cost $0.32 an ounce

here is how I git that answer 

$3.36/10.5 = $0.32


Hope this helps :-)



Answer Link

Otras preguntas

The president’s role as chief executive is to appoint generals. negotiate treaties. deploy troops. sign bills.
idenitfy the most significant factor contributing to the challenges facing modern native Americans in new Mexico.give to reasons to justify your choice.then,pr
I need help ASAP pls!! )):
I need help with this please ASAP
Serological testing is based on the fact that: Select one: a. All bacteria have the same antigens. b. Antibodies react specifically with an antigen. c. The h
According to the kinetic theory, what is the kinetic energy of a gas molecule proportional to? A. volume of the gas B. pressure of the gas C. temperature
Can somebody help me answer these plz?
what is 500.70÷453.89​
a motor boat traveld -34 miles per hour for o.75 miles . how far did it go?
The drug AZT was one of the first drugs used to treat HIV. Which of the following drug actions would prevent the spread of HIV without harming the host cell? pr