Mlewis
Mlewis Mlewis
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

One pound of chicken cost $3.00. Jim buys 8 2/3 pounds of chicken. How much does Jim pay for the chicken?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2016
it would cost 26 dollars because 3 multiplied by 8 is 24 plus 2/3 of 3 is 26 and that is the result of 2/3 of 3 being 2 dollars
Answer Link

Otras preguntas

if 75 g of oxygen react how many grams of aluminum are required
PLEASE HELP ME!! I WILL GIVE BRAINLIEST TO THE FIRST TO HELP ME, AS WELL AS 5 STARS AND A THANK YOU!!!! Natalie was training some new employees. When they succe
Use this graph of f to find f(6).
a person raise with good value mean
Que Es 573.694 dividido enter 213
Imagine you are working as a computer support technician for a large company and your boss needs help. He has to create a spreadsheet to present to the Chief Te
Which object has a liquid volume that is best measured in milliliters?
______________ production systems were developed to enable firms to manage inventory cost and enhance quality. it is a balanced system in which there is little
Make a Venn Diagram to compare and contrast the image with the article.
What cell parts are found only in plant cells.