korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

3p p= 1/3 what is the answer
If there is a grid and you are going to draw three different rectangles so that each has an area of 12 square units and they all have different widths. what are
Centrally planned economies can work effectively toward explicitly stated goals
Aluminum has a density of 2.70 g/mL. Calculate the mass (in grams) of a piece of aluminum having a volume of 239 mL .
When blood glucose levels are high and the glucose is not utilized for cellular respiration, the human body will store this glucose in the liver and muscles. In
what is a carbohydrate?
What story has Odysseus been asked to tell?
In the dry climate of the middle east, __________ is valuable because there is a limited supply. a. gold b. iron c. oil d. water
Which country largest trading whit the united states?
The registration fee for a used car is 0.8% of the sale price of %5,700. how much is the fee?