kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

9 divided by 16 and please explain on how to get the answer
a gardener has 27 pansies and 36 daisies he plants an equal number of each type of flower in each row what is the greatest possible number of pansies and daisie
Solve for the variable X=5y for y
what is the perimeter of a triangle with vertices of (5,1) (-3,3) (-7,-3)
22.) -5n+3(6+7n) 23.) -2n-(9-10n) 24.) 10-5(9n-9)
find the real solutions of e^3t=100
If five notebooks cost $5.25, how much will three notebooks cost?
22/100 in simplest form?
Write an equation to model each situation thee solve ! The tallest player on the basketball team is 77 3/4 in. Tall. This is 9 1/2 in. Taller than the shortes
What is 1/3 of 9 if u know please tell me thanks