Seudónimo Seudónimo
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

plz help ill give you brianlist

plz help ill give you brianlist class=

Respuesta :

mathmate
mathmate mathmate
  • 04-02-2018
Given:
12 sq.ft of paper @ $1/sq.ft
4 ft of wood @ $3/ft
14 yds of string @ $2/yd

Part A:
total cost for one kite
=12 sq.ft of paper @ $1/sq.ft
4 ft of wood @ $3/ft
14 yds of string @ $2/yd
= 12*$1 + 4*$3 + 14*$2
=$12 + $12 + $28
=$52

Part B:
Total cost for four kites 
= 4* cost for one kite
= 4*$52
=$208
Answer Link

Otras preguntas

the wilmot proviso stated slavery would not be allowed in the Mexican cession
what is the solution to 2x-y=9
Which sentence uses a verb that agrees with its subject? A. These peacocks has such lovely feathers B. That baby have the cutest smile in those photographs.
Explain what makes a successful Congress.
Troy can order a large or small snow cone there are 15 flavors and two toppings from which to choose how many ways can Troy order a snow cone
if you are given the coordinates 128 E longitude, 45 N latitude what is this an example of ______
The two forms of oxygen, O2(g) and O3(g), have (1) different molecular structures and identical properties (2) different molecular structures and different prop
What are the human pathogens that are endemic to sub-Saharan Africa and can be transmitted through bug bites or the consumption of contaminated foods?
What is 3 - 1.5? Please also explain!
How do consumer expectations affect demand?