xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

people curse but do people even know what the curse means?
2NaHCO3 + 3CaCl2 → CaCO3 + 2NaCl + H2O + CO2 Which statement is true about the equation above? There are 3 chlorines on the reactant side and 3 chlorines on
helpp will give brainliest
what is x ? Round to the nearest tenth
Scatter plots Please help me I need these answers quick.
Please help! The question is above^ (Ignore the one already selected, it may not even be the right one)
What is 265,738rounded to nearest hundred thousands
How do you think the government can ensure that every human being survives despite of his economic status?
PLSSSSSSSS HELP I'LL GIVE BRAINLIEST!!!!! HELP ASAP
Can someone please help me draw something?