dimepiecebea1 dimepiecebea1
  • 01-02-2018
  • Mathematics
contestada

a store sells a 5lb box of detergent for 5.25 and a 10lb box of detergent of 9.75. which size box has the lowest price

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-02-2018
5lb box :-  Cost per lb = 5.25 / 5 = 1.05

10lb box:-  Cost per lb = 9.75 / 10 = 0.975

So 10lb box has lowest price / lb
Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to this [n +632=921]
I need help in confused
Sara received 1,000 points on Candy Crush for beating level 5. She then spent 1200 points on a power up. HOW DO U USE THIS IN A NUMER LINE
The sit-and-reach test assesses hamstring flexibility. true or false
c-9.5÷1.9=-10 what does c equal
What happened in the Battle of Bardia in WW2?
Why did the u.s choose to get involved in japan?
how would you punctuate this sentence? The new school directory is out: it contains the names, and phone numbers of all the students in the school.
robertas take home pay
How do you do mathematics