daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Which line of text from "The Most Dangerous Game” best supports the claim that Rainsford learns to fear the general?
Research and discuss the role of women historically and present.  What were some of the abuses of women? Consider the role women play in today's society, are th
Which of the following shows 27⁄54 written in prime factored form to help in reducing the fraction to simplest form? A. 1⁄2 B. 9×3 ⁄9×6 C. 27×1 ⁄27×2 D
How to round 2.06 to the amount to the nearest dollar
Public schools are free schools supported by _____. property owners wealthy citizens prohibition taxes
What element of literary nonsense is present in the following excerpt from Carl Sandburg's "How the Animals Lost Their Tails and Got Them Back Traveling from Ph
z - 3( z + 2 ) = -6 - 2z
What does Te Quiero Mucho mean?
asdfghjkllkjhgfdsaas
What is digital technology