HaileyNicole56 HaileyNicole56
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

If a school bought 1,000 erasers as part of an order for supplies. The total cost of the erasers was $30. What was the cost for 1 eraser?

Respuesta :

DoublexD DoublexD
  • 02-12-2015
The cost of 1000 erasers was 30$, then one eraser would be 30/1000=0.03$
Answer Link

Otras preguntas

How does scientific notation make it easier to perform computations with very large or very small numbers
A counterweight makes it more difficult to lift an object with a pulley: true or false
which of the following was rudolf Virchow's contribution to our understanding of cells
which choice below represents the correct domain for an exponential growth or decay function? a. {x | x > 0}b. {y | y > 0}c. x= 0d. {x | x E R}
The perimeter of a rectangle is 72 inches. Find the dimensions if its length is 2 inches greater than its width. Be sure to write an algebra equation
Ryan runs 9 miles in 73 minutes. How many minutes does he take per mile?
On Monday, a local hamburger shop sold a combined total of 426 hamburgers and cheeseburgers. The number of cheeseburgers sold was two times the number of ham
write a brief political monologue about democracy from an athenian slaves point of view
Need help on all of these I don't understand
write two different word problems about 12 birds to show 2*6 and 6*2