donavan donavan
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

danielle spent $35 on a magazine and some notepads. if the magazine cost $3 and each notepad cost $4 then how many notepads did she buy

Respuesta :

xXPeachXx
xXPeachXx xXPeachXx
  • 02-12-2015
WORK:
$35 - $3 = $32
$32 divided by $4 = 8
ANSWER:
Danielle bought 8 notepads.
Answer Link

Otras preguntas

Antonio purchased adult and child tickets for the fair. Tickets cost $29.35 for each adult and $17.45 for each child. Let x represent the number of adult ticket
How many H2O molecules are in 2 mol
What titles did Oñate gain once his grant was approved?
why was the north west ordinance important ?
I climbed 775 steps in 12 1/2 seconds how many steps did i average climb per minute?
. Mis amigos siempre la escalera muy rapido. (bajar)​
y/2 = 9 What is the value of y that satisfies the equation
Please answer a and b, I will give brainliest!!!!!
Which program uses the following NSPGs? 1. Identify patients correctly. 2. Use medicines safely. 3. Prevent infection. 4. Prevent mistakes in surgery. O A. Crit
What would be one way to avoid static electricity? А) Dry cotton fabrics and synthetic fabrics separately. B) Run a metal clothes hanger across your dry hair. C