becnel123 becnel123
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of toothpaste is $6.00 for 3 tubes. At this rate, how much do 12 tubes of toothpaste cost? $15.00 $24.00 $36.00 $72.00

Respuesta :

Adie2017
Adie2017 Adie2017
  • 05-01-2018
$24.00 because 3x4=12 so now you do $6.00x4 which equals 24
Answer Link
jazzyja jazzyja
  • 07-01-2018
Each tube is $2 so for 12 tubes it would be $24
Answer Link

Otras preguntas

Johnny came back to haunt france.what figure of speech is that and what does it mean​
write about one of the jobs on the yacht
How do you behave with the people of other traditions than that of yours?
What does X represent in the following reaction? 239 239 93NP → 94Pu + X A) a neutron C) an alpha particle B) a proton D) a beta particle
HELPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!
Given the equation representing a nuclear reaction in which X represents a nuclide: 232Th → He + x Which nuclide is represented by X? A) 236 B) 228 Ra SS C) 236
Find the sum of ∑4/k=1 (-4k)
The predominant consequence to an individual who is genetically deficient in liver fructose 1,6-bisphosphatase would beA. Inability to metabolize fructose.B. a
What is the difference between hacking and cracking
write any four characties of vertebratas?​