nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

if you divide my number by 12 and then add 2 you get 16. find my number
When the mayan civilization fell, mayan culture disappeared ?
Do you think Irving uses this method to create suspense effectively? Write a short critique. Support your answer with an example from “The Adventure of the Myst
Which expression is equal to (−12−2i)+(2+2i)? 10−4i −10−4i −10 10
El próximo verano, Alejandro _______ a mochilear a la montaña Cotopaxi. irá
If the third term in a geometric sequence is 20, and the fifth term in the sequence is 5, what is the ratio (multiplier)?
During toddlerhood, children do not need as much of this to maintain a constant body temperature.
Math help please!?!?!?!??!
For $360, a rock-climbing gym offers yearly membership where members can climb as many days as they want and pay $4 per day for equipment rental. Nonmembers pay
- Do you think that trying to assimilate Native Americans into white society was a good idea? Why or why not?