Lauren916 Lauren916
  • 03-11-2017
  • Mathematics
contestada

A cafeteria charges a fixed price per ounce for the salad bar. A sandwich costs $3.10, and a drink costs $1.75. If a 7-ounce salad and a drink cost the same as a 4-ounce salad and a sand which, how much does the salad cost per ounce?

Respuesta :

valyntynemurrow valyntynemurrow
  • 03-11-2017
3.10-1.75= 1.35/3= 0.45
$0.45 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

An energy pyramid shows the amount of available at each feeding level in an ecosystem.
For a given event, what is the result of dividing the number of successful outcomes by the number of possible outcomes?
All of the following were components of the Virginia Plan EXCEPT:
7 to the 6th power times 7 to the 5th power
What is 25% off of $120.00 plus 7.8 sales tax
Please help i need to have this done by friday The possible answers are A. 9 B. 4 C. 3 D. 6
Alfred is practicing typing. The first time he tested himself, he could type 45 words per minute. After practicing for a week, he could type 48 words per minute
i need to measure the width of mt MP3 player what unit should i use
7 to the 6th power times 7 to the 5th power
The 1932 presidential election served as a turning point in the way Americans viewed what?