ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

a person becomes the head of government in a parliamentary system if he or she is
How do you rewrite subtraction
A child is pushing a shopping cart at a speed of 1.5 m/s how long will it take this child to push the cart down and I'll with the length of 9.3 m
who or what determines if an area is a country
Linda Rove is paid $6.39 for each table she assembles. Last week she assembled the following number of tables. What was Roves pay for the week? (Steps included
Write three numbers that when rounded to the nearest hundredth=.78
the chart shows the lenght of each student's pencil. Which person has a pencil lenght that can be rounded up to the nearest tenth of an inch?
to be useful in a science, a hypothesis must be ...
. About 400,000 people visited an art museum in December what could be the exact number of people who visit the art museum
State the domain of the function y=3/x