rubyescarlettooysx6d rubyescarlettooysx6d
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells a package of 25 trading cards for $5.25.Explain how you can tell that the unit price per card is less than $1.What is the unit price per card?

Respuesta :

amralgharazi45oyajm2
amralgharazi45oyajm2 amralgharazi45oyajm2
  • 07-11-2017
You could tell because 25 divided by 5.25 is less then 1 and the price per card is about $4.76
Answer Link

Otras preguntas

in What types of environments would you find protists
What was the purpose of the Open Door Policy?
What happened to all of the heat Earth had when it formed
When you round 6 5/11 what's the nearest whole number
Which represents the inverse of the function f(x) = 4x?
What features of child labor seemed newly objectionable in the context of factory industry?
Can someone please do number 30.
write an equation in standard form for the line that passes through the points (4,5) and has a slope m= 2/3
Tell how you can determine whether a number is a solution of an equation.
what are all of these?