kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

which country released the results of a first-of-its kind national wildlife census after counting all of the animals in all 58 of its national parks?
What is the output for this equation? please help me :D
Any liquid or material that is likely to catch fire should be kept away from a
how long does it take to start seeing results from working out
What church saw the birth of Gothic architecture
all of the following are responsibilities of derivitative classifiers except
How does DNA get to a human?
Why does the moon orbit the Eart
What right did the Intolerable Acts take away from the Massachusetts colonists?
Lab Report Response to Stimuli It’s time to complete your Lab Report. Save the lab to your computer with the correct unit number, lab name, and your name at th