Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

Which is 5logx - 6log(x-8) written as a single logarithm?
Summarize the four ways discussed in the article, that you can avoid email communication problems?
Help on this please
The fundamental force underlying all chemical reactions is A) gravitational. B) nuclear. C) centripetal. D) electrical. E) none of these.
What is the solution of 2/x-1 > 7/x+1?A.) -1<x<1 or x>9/5B.) -1<x<1 or x≥9/5C.) x<-1 or 1<x<9/5D.) x<-1 or 1<x≤9/5​
What is the total area of the polygon?
How do you do this in simplest form
The French come to the Americans primarily to
round 4.2894 to two decimals
Which expression is equivalent to 3^2 . 3-^5