ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

a proposition received a yea to nay ratio of .535. what percent of the votes did the proposition win
What is the value of the expression 25m−13 when m = 3?
Hello anyone from USA here?​
Why does Zarroff not hunt animals anymore? Explain fully​
A school coach makes a journey of 320 km. How far is this in miles if 1 km is 5/8 mile? A. 198.75 miles B. 225 miles C. 250 miles D. 275 miles
How many years queen Elizabeth lived?
the 4. Write short notes on: a) Vedic Age b) Chalcolithic Culture c) Inamgaon (d)) Rigveda​
Darnell’s car used 8 gallons of gasoline to travel 340 miles. After a mechanic worked on the car, it used 7 gallons of gasoline to travel 350 miles. If the pric
Describe the octet rule and the part it plays in bonding.
Why+does+the+author+describe+the+change+in+public+opinion+toward+the+Sentinels?