8828
8828 8828
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP OR I WILL FAIL! Which brand has the lowest cost per ounce of oil?

PLEASE HELP OR I WILL FAIL Which brand has the lowest cost per ounce of oil class=

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-09-2017
brand W : 8.75/10 = 0.875 per oz
brand X : 9.95 / 8.5 = 1.17 per oz
brand Y : 18.25 / 25 = 0.73 per oz
brand Z : 19.48 / 13.5 = 1.44 per oz

so the brand with the lowest cost per oz is brand Y, at 73 cents per oz
Answer Link

Otras preguntas

According to your reading, a traditional literary hero is most often A)Someone with magical or superhuman powers B)Someone who everyone in the town looks up t
Can someone help me?
For what values of a are v = a i − j + k and w = a i + a j − 3 k perpendicular? give exact values.
The French helped the patriot war affort by
If the enzyme responsible for converting a to c was mutated and nonfunctional, what would happen?
Why did many slaves die during the Middle Passage?
if ∆GFE ~ ∆CBE, find the value of x
suppose you earn $8.50 per hour and work 24-eogjt hour says in a month. How much do you earn that that month?
What is the measure of Select one: A. 57° B. 63° C. 111° D. 101°
Name two changes to the Ohio Constitution that were implemented in the Convention of 1912.