joeymarie8 joeymarie8
  • 02-03-2024
  • Mathematics
contestada

The cost of a bag of apples is $2.50. What is the maximum number of bags of apples you can buy for $15?

Respuesta :

jeanmarylauryn98 jeanmarylauryn98
  • 02-03-2024

Answer:the maximum is 6

Step-by-step explanation: the maximum is  because 15 divided 2.50 is 6

Answer Link

Otras preguntas

Please help this is so important I will give brainliest
Which statement best summarizes the authors’ ideas? The differences between men and women allow them to balance one another, and they should be considered as eq
why nobody cares about star wars day it is the best day in the year
Urgent help NEEDED. LOOK AT THE IMAGE
Teresa is in need for help ;-; pls help her! (lolllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll)
what is the slope and y intercept of y=8x+1
From your research, develop a timeline of at least ten events which gives a brief history of the conflict in the Middle East.
In the 1970s, women’s rights activists worked to secure the passage of
Lenore pays $10.08 for 3.2 pounds of flour. What is the price per pound of the flour?
HEeWo MeH PeePS! CaNsOMe One PLz hELp Me? SkiLL NUmbER One! BrAiNList WiLL bE PiCKeD! :)