jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

Name two animals that arrived in North America for the first time as a result of the Columbian Exchange.
what would be the consequence of earth taking one year to rotate on its axis we could not have a 24 hour day seasonal variations would not exist you would exper
My sister needs help in her hw.. can anyone help?
What is the common denominator of the expression 4/X +2/3X
Please help:) Thank you!!!
Please help answer correctly will mark brainliest
How does the relationship between the federal government and state governments differ from the relationship between state and local governments? A. The relation
What difference do you observe between animal and plant cells?
are miranda requirements just a way to allow suspects to escape prosecution and punishment? plz explain in detail.
GUYS PLZ HELP ME I WILL GIVE BRAINLIEST!