giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

three consecutive even integers have a sum of 168. what's the value of the largest integer?
hey guys i know this seems long but i really need the help so plzz]Step 1: Write five word phrases to be translated using the various key terms from the lesson.
simplify expression.-3(k-4)-4(2k-8)
what is the value for the expression -5+ 5
In 1940 What was Germany’s initial strategy for conquering Britain?
Find the original cost of a rocker selling for $159.95 at 20% off.
Write equation in function form 2x+2y=8 and 6x-3y=12
placing 12 tiles side by side, Pete can make a 12-by-1 rectangle. Name two other rectangles Pete can make with 12 tiles
is a piece of cloth a point, line, or plane?
What is a scale on a map?