giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Lena bought 10 pounds of potatoes for $5.50 write the cost as cents per pound

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
10 pounds of potatoes for $5.50
one pound = $5.50 / 10 = $0.55

answer

it cost 55 cents per pound
Answer Link
cartersanders cartersanders
  • 02-08-2017
Just set the proportional problem up with the total cost over the total pound 
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I GIVE THANKS
Which one of the following sentences contains two ideas joined by a connecting word? A. Sally lives with her parents, although she could afford her own a
find a pair of square numbers which give a difference of 39
2x-3y=8 -5x+2y=13 find The x coordinate
What is the capital of Maine
What does this poem mean "pretty girl, with faraway eyes, why do you look with such surprise? How did you get to be so wise, old girl in young-girl disguise"
Jill purchased fruit juice boxes for a party . She purchased 1 case of 44 boxes and several packs containing 4 boxes each.Let p represent the number of 4-box pa
what was the result of the peloponnesian war?
Which statement accurately describes the religion of early Hebrews? A. They believed in many gods and goddesses. B. They believed in a single, all-powerful God.
Rene is going to the lake to visit some friends. If the lake is 60 miles away, and Rene is driving at 40 miles per hour the entire time, how long will it take h