leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

Suppose that the random variable X represents the amount of electrical energy used (in kwH) in a month for residents in Virginia. The historical amount of elect
1+4=.5 2+5=12 3+6=21 5+8=
The rotation period for Venus is___days. (pls help!) 365 186 512 243
i need help with these five its balancing equations and im really bad at this help!
Why would the framers split the powers of foreign relations between the President and the Senate?
A matrix organization for project management has a distinct advantage because:A) Dual hierarchies mean two bosses.B) A significant amount of time is spent negot
In goats, a recessive gene causes the goats to "faint" when they are startled. A farmer has a goat that is a carrier for the fainting gene (Gg). Gertrude is mat
When happens when an object becomes positively charged?
Juan has played soccer but has never played football. Football was not a popular sport where he grew up. Despite excellent word recognition skills, Juan, who ge
What is the mass of a sample that absorbs 32J of energy when it is heated from 274K to 314K and has a specific heat of 0.20 J/gK. *