cori2 cori2
  • 01-05-2015
  • Mathematics
contestada

jack bought 3 protein bars for a total of $4.26 which equation could be used to find the cost c on dollars of each protein bar

ⓐ c\3= 4.26
ⓑ c\4.26=3
ⓒ 3c= 4.26
ⓓ 4.26c=3

Respuesta :

bananakickihkim
bananakickihkim bananakickihkim
  • 01-05-2015
Answer: (C)

Solution: 
Jack bought 3 bars for $4.26 thus the cost of each bar can be defined as:

[tex]c = \frac{4.26}{3} [/tex] ⇒ [tex]3c = 4.26[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Why is being able to amend the Constitution important?
The celebration of Kwanzaa was meant to
Which of the following distinguishes a secondary source from a primary source? A secondary source is much more difficult to find. A secondary source has the ben
How would you prepare 250 mL of a 6.0M NaNO3 solution from a 15M NaNO3 solution?
give me 5 important facts about plagiarism
is 5000 cm bigger than 5 m
Why are embryonic stem cells useful than other stem cell
the rock cycle indicates that each type of rock: a.) can provide materials to make other rocks b.) can form other rocks c.) can be changed by natural processes
Trent, Linda, and Pam will work together to paint a poster that is 4feet long. Each student will paint an equal length of the poster. How many feet of the poste
what is the decimal for 36/10