Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a unit Rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in 2 bags
C. $8 for 3 boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days

Respuesta :

Kastman
Kastman Kastman
  • 01-06-2017
A, the answer is A. ----------------------just using space------------------


Answer Link
gettingoldfortniteba
gettingoldfortniteba gettingoldfortniteba
  • 02-07-2020

Answer:

15 miles per gallon  is a unit rate.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A new phone sells for $250 and a used one sells for $75. How many of each are sold if the profit for the day is $625
Find the diagonal of the rectangular solid with the given measures. I=3, W=3, h=2
Anyone willing to help please...
which best describes the cold war? A. A race between the Soviet Union and the United States to rebuild Europe after World War II B. A battle over who would cont
Which fraction below shows the probability of rolling a normal die and getting a 4 or less? Question 2 options: A. 2/4 B. 1/4 C. 2/6 D. 4/6
Which of the following reactions is a redox reaction? acid-base single-replacement double-replacement
Explain the role of the hepatic portal system and lymphatic system within the circulatory system
Left f(x)=3x+5 and g(x)= -4x+7. Find (f•g)(-4)
What is the term for the relationship between printer and paper?
In recent years, Albania has ____. A. Refused aid from foreign nations. B. Rebuilt links with other nations. C. Declared war on several of its neighbors. D. Bec