lostwoutu lostwoutu
  • 03-04-2015
  • Mathematics
contestada

Dalia has just enough money to buy either 6 pears and 20 oranges or 12 oranges and 11 pears. A pear costs $ 0.80. How much does an Orange cost ?

Respuesta :

collinse
collinse collinse
  • 03-04-2015
$6(.80) * 20x =12x* 11(.80)
4.80* 20x = 12x*8.80
        -12x    -12x
$4.80 * 8x = 8.80
-4.80          -4.80
8x=4
/8   /8 
x=$.50 

Proof;
6(.80) + 20(.50) = $14.80
12(.50) + 11(.80) = $14.80
Answer Link

Otras preguntas

In the diagram, how many pairs of vertical angles are shown? ​
14. What are vaccines for influenza made from? antibodies to the virus weakened viruses parts or products of a virus dead, whole viruses ells
What is development ​
Please help!!!!!!!!!!!!!
If 20% of a = b, then b% of 20 is same as?
Passing through (-2,1 ) and perpendicular to 4x + 7y + 3 = 0.
Find the range of the data sources: 83,77,88,93,97,79,94,80,97,81
a dress usually sells for $3,570. there is a seasonal sale and the dress has been reduced by $610. what is the percent of the discount rounded to the nearest te
When are paralytics most likely to be used as an adjunct to general anesthesia? A) to ease a patient's disconfort during the recovery period B) To achieve longe
Two consecutive positive integers have aproduct of 6. What are the integer?​