hagass23 hagass23
  • 04-05-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of producing x units of a product is C dollars, where C is given by the function C = 0.25x2 - 80x + 300. What is the cost if no units are produced?

Respuesta :

HammyTheKid
HammyTheKid HammyTheKid
  • 04-05-2017
300.50 (assuming the first x means multiplication )
Answer Link

Otras preguntas

what were the 4 major causes of imperialism?
what two developments in the late 1800s led to the decline of the cattle business ?
How did rationing support the war effort in ww2?
Three friends go bowling the cost per person per game is $ 5.30 the cost to rent shoes is $ 2.50 per person.Their total cost is $ 55.20 how many games did they
What is the meaning of the root word caust
How close to North Korea is Inchon?
You are given an aqueous solution of NaCl. The simplest method for the separation of NaCl from the solution is (A) evaporation of the solution to dryness (B) c
how were the oregon and santa fe trails different ?
6x squared plus 12x plus 13 equals 2x squared plus 4
what is the volume of an area? what is a polynomial?