Atopa1 Atopa1
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 litre of milk is 2 2/5 find the cost of 5 litres

Respuesta :

mathkitty
mathkitty mathkitty
  • 03-05-2017
2.40 times 5 is 12. The cost is twelve dollars.
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 03-05-2017
5L($2 2/5/L)  convert mixed number to improper fraction a b/c=(ac+b)/c

5L($12/5L)=$12.00
Answer Link

Otras preguntas

EASY POINTS! ♥♥ Which of the following statements best describes the spread of Islam during the Arab conquests? A. Islam spread only within the lands conquere
Which of these is not an integer? 6/3 3/6 6/2
How much would it be if 2 1/4 is tripled
When writing a media response paragraph, ensure that your thesis statement A - includes both your topic and your point of view. B - does not state why the ad ca
acticity 2.5.2 the vertical angles theorem
What is the conflict between Darry and Ponyboy? Why do you think Darry’s expectations are different for Ponyboy than for Sodapop? (outsiders)
I dont understand this please help me
Which group of words is a sentence rather than a fragment
Question 1 Unsaved How did Thomas Jefferson’s Louisiana Purchase benefit the United States? Question 1 options: It created a barrier between the states and the
How did wealthy business leaders benefit society?