barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

How many institutions are there in the federal prison system?
He organ that produces bile salts that break down fats is the ____.
If the points (–2, 2), (–4, 4), (2, –2), and (4, –4) are joined to form a straight line, at what point does the line intersect the y-axis? A. (0, 0) B. (
What freedoms were guaranteed to African Americans after the Civil War?
Elisa needs to make a scale drawing of his school building for art class. If the building is 256.25 meters long, and Elisa scales it down using a ratio of 25 me
HELP WHAT'S THE ANSWER PLEASE
write an equation in point slope form for the line through the given point with the given slope; (8, -3); m= -[tex] \frac{1}{4} [/tex]
Which of the following best describes the purpose of an outline? 1.used to help you make predictions about content 2.used to identify information that n
what is a epic poetry
When we say that the classical model of decision-making specifies how managers should make decisions, this is another way of saying that this model is:?