makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

What was the Marshall Plan? A. a military plan to defeat the Soviet Union and contain the threat of communism B. a program to aid European nations
1. Which verb or verb phrase best fits in the sentence below? I _______ the test when I remembered the correct answer. completes completing will complete had co
Counterculture behavior would least likely include (A) experimental drugs (B) college attendance (C) volunteerism (D) material wealth
What is the ratio of cups to quarts in a carton of milk? The choices are: [A] 1:1 [B] 1:4 [C] 4:1 [D] 4:5
how did the Silk Road influence Chinese culture
Which best describes what occurred during the détente era?
Sam lived 4 miles from his school. If he rode his bike 2/7 of the distance and then walked the rest, how far did he ride his bike?
why does the body need so many organ systems
explain why most mutations in eukaryotes are recessive
Which island nation is the largest in area,is it located in the bahamas the greater antilles or lesser antilles