ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

Number two would it be A or B? My friends and I are reading the question differently and some think it’s decay while others think it’s growth.
i also need help with this question
Wrap a fur coat around a thermometer. how does the temperature change?
help i had problems with this one :(
Lymph fluid is the intermediary between the blood in the capillaries and the
An atoll is a reef or island indicative of an undersea volcano. a. True b. False
how to factor the expression
what is the value of x in the solution of the system of y=2x and 4x+y=6
Functionalism argues that ____ is the main cause of social change; conflict theory argues that ____ is the main cause of social change
​in the adult body, food energy not stored as fat or glycogen is lost as ____. ​heat ​photons ​carbon dioxide ​electromagnetic radiation ​methane