YarelisT535753 YarelisT535753
  • 04-11-2022
  • Mathematics
contestada

Find the unit price for 1.54 pounds of bacon for $13.55

Respuesta :

DiyaH363329 DiyaH363329
  • 04-11-2022

1.54 pound of bacon for $13.55

To find the unit price divide the price paid by the amount of bacon:

13.55 / 1.54 = $8.79 per pound

Answer Link

Otras preguntas

write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
write words to match the expression. 24- ( 6+3)