EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Can some help with the answer please it’s very much needed and apprIeciated
Oxide is a combination of oxygen and another element. So is Water an oxide?
Question 10 of 10 Which claim is not defensible? O A. The government works better when the president and the majority of Congress are from the same party. O B.
It’s question 14 I need help with please it’s due soon
Which drug can cause its user take dangerous risks while driving? A. Herbal supplements B. Tobacco C. Amphetamines Pls for 14 points
power sharing helps the ruling party to retain power for a long time. tick or wrong​
Simplify the equation (X 2/5) 10
On an ECG, what does Ventricular Fibrillation mean? A. Tachycardia, the heart is beating too fast. B. There is no coordinated contraction of the heart, death is
Suppose a newspaper wants to conduct a survey on heating oil consumption in Iowa. For the survey, the newspaper randomly picks 26 households. What is the sample
Solve for v: w = v/r