ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

became a new country as a result of civil war in Pakistan
Find the perimeter of triangle ABC with vertices A(–5, –2), B(–2, –2), and C(–5, 2).
Help me PLEASEEEEEEEEEEEEE
A 73-year-old woman is admitted to the hos- pital for intravenous treatment of an abscess caused by Staphylococcus aureus. Subsequent to her treatment and disch
a.If the hockey player exerted twice as much force (9.00 N) on the puck over the same distance, how would the amount of work the stick did on the puck be affect
Simplify: 3-2 A. -9 B. -6 C.1/9 D.1/6​
For how many years was Cuba controlled by Spain? Who helped them gain their independence? What was the goal of the Platt Amendment? How do you think Cuba felt
does anybody know how to solve this problem?
What is the difference between a Roadtrip Nation Interview and an interview you might see on TV or read in a magazine
how is the graph of y=8x^2-1 different from the graph y=8x^2