AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

They question why equals 9X represents the total cost y for X movie tickets.
Secularism is know for its focus on A. accumulating wealth B. encouraging people to attend church C. protecting individual rights D. the physical world and
in which way can unequal power relations contribute to the spread of HIV infections? Discuss 2 ways?
Nominal GDP will always be a higher reporting than Real GDP during periods of inflation. Why is this? A. Real GDP focuses strictly on increases in production
corps in a sentence (not the military version)
I'm confused how do I simplify that??
f(x) =-4x-4 find f (-1)
How do I find linear systems for the graph
A ____________ always has the same chemical formula. a. mixture c. substance b. compound d. molecule
What is the difference between a hollywood and broadway flat?