a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

I need help on this question
kyle models a sum of two integers. he uses more negative (red) counters than postive (yellow) counters. what do you predict about the sign of the sum? *explain
Which of the following is not a pair of congruent line segments?CD and LMGH and EFJK and EFGH and CD
Which of the following phrases from the selection best demonstrate the author's use of foreshadowing? A."What splendid effort!--what magnificent, what superhuma
See the ​attached file.
In Scotland, many lakes and inlets are called __________. a. polders b. fjords c. lochs d. mistrals
find the area of the trapezoid
How to say pizza in spanish
what is the tiny blood vessel that surround the alveoli
Write the equation of a line with a slope of 2 and a y-intercept with y-value of -4. Write your answer in slope-intercept form.