ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Need help with this question
What do you think was cottage John’s main contribution to Mohammed’s development as a profit
How are sand dunes and deltas similar?
Twin Primes (a) Let p > 3 be a prime. Prove that p is of the form 3k +1 or 3k – 1 for some integer k. (b) Twin primes are pairs of prime numbers p and q that
Change each fragment to complete sentence. Writing a fairy tale
Translate and solve: fourteen less than n is greater than 98.
Describe a real incident in which you were treated rudely as a customer somewhere. how would you have handled it differently if you had been in the other person
What is the Milky Way?
what is a theme in a story
A hotel chain recently surveyed 300 new customers and asked them to rate their overall satisfaction with their recent hotel stay. The survey estimated a mean sa