ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Find the indicate values f(x)=2x-5
Imagine that you are a circus performer riding a uni-cycle (forwards) across the stage. What is the direction of the angular velocity of the single wheel?
Write an equation of the line in the slope-intercept form from each of the following. the y-intercept of 2, the slope is 4
Which word belongs in this sentence? The ___ the voyage, the better. 1. Farther 2. Further
Using jagged lines on the background of a portrait can show that the wall has an actual rough texture actual smooth texture implied rough texture implied sm
The base of the sailboat is 9ft and the height is 15 what is the area??
Factors that have contributed to heterogamy include a. higher college enrollments. b. geographical mobility. c. participation of women in the work force. d. all
Which of the following functions represents an exponential decay with a 15% rate of change where A represents the initial value and x represents time in years
Why did mexico give up the territory called the mexican cession? *
Is this equation an identity? (2x+1)^2-(x+1)^2=3(x+1)^2-1