mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

________ focuses entirely on the effect of a change in the good's price on the quantity of the product consumed and holds everything else constant.
what is A slope? explain:
If 30% of a bag of Skittles is 12 pieces, how many skittles are in the entire bag? Put x= then your answer.
Write a letter to yourself at a specific point in your past. What do you tell yourself about how things are going for you now? What questions do you answer for
Think about the major themes of The Call of the Wild, and about how you think the story might end. Write a paragraph in your journal proposing how the story cou
Want to help me out here?
Find BC to the nearest tenth. will give brainilist
When viewing the dermis of skin under the microscope, glands will be seen. What type of tissue will compose the glands
Electric potential difference is the change in kinetic energy per unit charge in an electric field. Question 13 options: True False
At the local humane society, there are 24 cats, 8 bunnies, and 40 dogs. For every bunny, how many dogs are there?