s156086
s156086 s156086
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Nora buys milk and onions at the store. She pays a total of $35.67. She pays a total of $5.91 for the milk. She buys 6 bags of onions that each cost the same amount. How much does each bag of onions cost?

Respuesta :

bwhitley67
bwhitley67 bwhitley67
  • 01-06-2022
44.61 will be the cost of each bag of onions
Answer Link

Otras preguntas

solve for x x/2a+x/3b=1
Name the plastid found in the cells of yellow coloured petals. ​
How da heck do I do this
what is 7% of $1.50​
When Veda returned home after the worst typhoon in twenty years, her entire family was wiped out and there was nothing left of her village. Veda wandered off an
The line of symmetry of the parabola whose equation is y = ax2 - 4x + 3 is x = -2. What is the value of "a"? -2 -1 -1/2
A line intersects the point (0,-11) and has a slope of 0. What is the slope-intercept equation for this line?
A hypothesis that is not supported by the data that has been collected and analyzed is
Evaluate this expression for x = 5: 6 + (10 – x)2 – 20
Some prokaryotes are able to make their own food by using inorganic chemicals in their environment. These prokaryotes are considered to be a. omnivores. b. auto