katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

can you ever use a calculator to determine if a number is rational or irrational
what is sum of 5/8 + 5/8
The nation-state concept originated in which of the following countries? A. France B. United States C. Japan D. England
How did revolutionary thinkers ideas change the perception of independence
the main idea of nullification was that
Do you think there were any points at which civil war might have been averted?
In Bear Creek Bay in July, high tide is at 1:00 pm. The water level at high tide is 7 feet at high tide and 1 foot at low tide. Assuming the next high tide is e
At school, there have been a lot of rumors going around about how certain sexually transmitted diseases are spread. Which skill would be MOST valuable to help y
If the range of the function f(x)=x4 is {28, 30, 32, 34, 36}, what is its domain?
There are many freshwater and saltwater areas in the everglades. What is the simple subject?