karls02
karls02
01-02-2017
Mathematics
contestada
This using the substitution method
Respuesta :
Stephany04
Stephany04
01-02-2017
4(3/2y+2)+3y=26
6y+8+3y=26
add the y's together
9y+8=26
subtract 8 on both sides
9y=18
divide by 9 on both sides
y=2
(then substitute 2 for y)
4x+3(2)=26
4x+6=26
subtract 6 on both sides
4x=20
divide by 4 on both sides
x=5
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 52+ )
Otras preguntas
For any given reaction, which of the following will speed up the reaction rate? a)increase the temperature b)add a catalyst c)increase the surface area d
Ana buys a sweater for $25.60, and it is on sale for 35% off. What is the amount of the discount?
Which word describes a four-legged animal? A.aviarist B.equestrian C.porcine D.zoologist
She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?
agree or disagree"the prosperity of the"boom years",led to the extravagant lifestyles for the wealthy which eventually led to the collapse of the wall street st
256, 196, 144, 100, 64
una oración en inglés con la palabra stocking
Which value of x makes the open sentence true? 5x – 6 = x + 12
Read the passage from “I Know Why the Caged Bird Sings.” She smiled that slow dragging smile, "Thank you, Mrs. Henderson. I'd prefer Marguerite, though." My nam
Which is a drawback of point-and-shoot camera? A. They dont use flash memory B. You must take then to the store to process photos C. They are expensive D. You c