westfallfamily9906 westfallfamily9906
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

If 12Kg of chicken feed cost 20 how much would 5kg cost?
and what is the unit rate? ( price per 1 kg)

Respuesta :

kyael06
kyael06 kyael06
  • 08-04-2022

Step-by-step explanation:

if you 12kg cost 20 what about 5kg that will be 5kg×20÷12kg= 8.33 when you round of to the nearest hundredth this is the price of 5kg

sorry but i dont think i know how to answer the other question i have done what i only know thankyou

Answer Link

Otras preguntas

Interpretation is in the eyes of the ___________.A. criticB. artistC. beholderD. art gallery owner
The speed limit on a certain stretch of the highway is 70 miles per hour. A state trooper is pulling everyone over that isn't driving within 7 mph of the speed
Please help I don’t get it!!! 3(-x+2)
if you were given a chance to scuba diving where would you want to go and why?​
Help me please, with this exercise !​
Which equation is equivalent tolog3(2x4 + 8x3) – 3log3x = 2log3x?
In which orbital below would an electron (on average) be farthest from the nucleus? a. 1s b. 2p c. 4f d. 3s e. 3d
Which of these best describes the relationship between Harriet Tubman and the Union Army?
29. Which weather change is most likely indicated by rapidly falling air pressure?.
5.138 + 2.624 = ? Thx