agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

Amelia bought a violin that was marked down in price, p, by 15%. Write an expression represnting the price Amelia paid. If the violin was originally priced at $
Determan the area of a triangle with base of 12m and height 6m
I don’t know anything about this lol
how did Israel respond to the plos use of terrorist tactics during the 1970s ​
Choose the spanish equivalent: The explorers climbed the mountains 1. Los exploradores escaloran las montanas 2. Los exploradores escalo las montanas 3. Los
how do i put something into slope intercept form
“I got six numbers, one more and it would have been a complete phone number.”
60 percent of a number, minus 17, is -65
Based on your knowledge of the properties of light, what is the best explanation for the blue color of the ocean?
The ratio of the corresponding linear measures of to some little jewelry boxes is 2 to 3 the larger Box has a volume of 162 in³ what is the volume of the sot sm