shoto67 shoto67
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Ms. Weber spent $3.75 on cheese. Each ounce of cheese costs $0.75. How many ounces of cheese did she buy?

Respuesta :

TissuePaper TissuePaper
  • 04-03-2022

3.75 / .75 = 5 ounces of cheese

Answer Link

Otras preguntas

Boron trifluoride (bf3 ) is used as a catalyst in many organic synthesis reactions. what type of bonding occurs between the atoms of a bf3 molecule?
Find the length of the segment. Write the mixed number in simplest form. A. in. B. in. C. in. D. in.
who know the answer to this
MY LAST QUESTION HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! An alloy is a mixture of metals. Suppose that a ce
Highlight the adverb. Derek Jeter won the pie-eating contest at the county fair yesterday?
Solve the equation 6=2 (x+8) -5×
I need help on multiple choice.
What technologies did the people of ancient India practice?
New grass seeds grow rapidly. A grass seed has grown to 12 millimeters tall. Tomorrow it will be 23 millimeters tall, the next day it will be 34 millimeters tal
Which responsibility is required of the federal government under the articles of confederation