schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

from the pic put the beakers in order (has the least heat energy to the most)
At a​ school, 171 students play at least one sport. This is 60​% of the students at the school. How many students are at the​ school?
Find the percent increase: 24 to 36
A state representative works to repeal an unfair law. What type of conflict is this? A. Character vs. Society B. Character vs. Self C. Character vs. Characte
What year did boxing become a legal sport in the u.s.?
I need the answer to this problem
What is 7,443 245/1,000 in its simplest form?
1. A 1,000-kg car has 50,000 joules of kinetic energy. What is its speed?
Please help click on the image below
Summarize How did the goverment exercise control over the economy during the war